Tańsze zamienniki z AliExpress, czy warto kupować na chińskim ebay'u ?

bankieria.plTańsze zamienniki z Azji, smartfony po kilka dolarów, biżuteria za 50 centów, wysyłka gratis – AliExpress kusi bogatą ofertą produktową w oszołamiająco niskich cenach. Czy opłaca się kupować na chińskim eBay’u? Jaki rodzaj sprzętu zamówić, a czego lepiej unikać przy zamówieniach na AliExpress? Jak bezpiecznie dokonywać płatności?

Kupując markowe ubrania lub sprzęt elektroniczny, czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż produkowane są one w Chinach. Większe koncerny ze względu na niskie koszty pracy, lokalizują swoje fabryki poza siedzibami głównymi – to że jeansy metkowane są znanym logiem rodem z USA, nie oznacza iż są one produkowane za oceanem, a właśnie w Chinach.


Czym jest AliExpress?

AliExpress, czyli azjatycki eBay, to największa platforma sprzedażowa produktów wyprodukowanych wyłącznie w Chinach. Tanie czynniki produkcji, niskie koszty płacowe, pominięcie marż importerów, sprzedaż wyłącznie internetowa – to wszystko sprawia, iż produkty sprzedawane na AliExpress są wyjątkowe tanie. Na platformie można znaleźć wyroby jubilerskie za złotówkę (sprzedawane w ilościach minimum 10 sztuk), elektronikę sprzedawaną za ¼ ceny, czy ubrania tańsze o 80 % w stosunku do rodzimych produktów lub podobnych importowanych z Chin, a sprzedawanych na allegro. Serwis AliExpress powstał w 2010 roku, jako jedno z produktów biznesowych grupy sprzedażowej Alibaba, która posiada kilka mniej znaczących platform handlowych. 
http://tc.tradetracker.net/?c=17098&m=12&a=137966&r=blog-pict


ABC zakupów na AliExpress

AliExpress.com jest platformą wielojęzykową – w tym dostępny jest również język polski, co znacznie ułatwia proces rejestracji i dokonania pierwszego zakupu na chińskim allegro . W prawym górnym rogu można wybrać język oraz walutę określającą wartość przedmiotów. Podstawowa waluta rozliczeniowa to dolar amerykański, dla ułatwienia nabywcy z Europy mogą skorzystać z euro.

Po kliknięciu w ikonę ,,Dołącz za darmo” lub ,,JoinFree” zostaniemy automatycznie przekierowani do procesu rejestracji. We wstępie podajemy adres e-mail oraz wyrażamy zgodę na warunki korzystania z serwisu AliExpress. Na adres e-mail podany w rejestracji zostanie wysłany link aktywacyjny. Logując się do własnej skrzynki e-mail, dostaniemy wiadomość z potwierdzeniem rejestracji. Automatyczne przeniesienie na serwis AliExpress dokończy rejestrację. Należy jeszcze ustanowić hasło dostępu do serwisu (loginem jest adres e-mail) oraz podać imię i nazwisko, bez używania polskich znaków.

AliExpress jest bardzo intuicyjny, a rozmieszczenie kategorii sprzedażowych i sposób prezentowania towarów - niemalże tożsamy z polskimi platformami handlowymi. Z lewej strony widoczne są kategorie produktowe, a w lewym górnym rogu można wpisać szukany przedmiot.

Jak dobrze kupić na AliExpress?
  1. Orders – czyli ilość zakupionego towaru – liczba przy zamówieniu będzie informować nas o tym, ile sztuk towaru dany sprzedawca sprzedał – oczywiście zasada jest prosta im więcej, tym lepiej. Dla ułatwienia podana jest również procentowa wartość – czyli liczba zadowolonych klientów z zakupionego towaru.
  2. Rating  - ocena sprzedawcy – podobnie jak na polskim allegro, tak i na chińskim AliExpress, możemy poznać ilość i treść opinii o danym sprzedawcy.
  3. Store - warto przed zakupem bliżej przyjrzeć się samemu sprzedawcy, czyli od kiedy jest aktywny na AliExpress, poznać feedback, czyli opinie pośrednich kupujących lub poznanie opinii o konkretnym towarze, który chcemy zakupić.

Gdy jesteśmy już pewni, ze sprzedawca i dany towar jest dobry, należy złożyć zamówienie. Upewnij się co do kosztów wysyłki (większość sprzedawców oferuje darmową wysyłkę – wówczas jednak musimy odczekać nawet do 60 dni na dostawę – zazwyczaj jednak trwa to do 21 dni), ilości zamówionego towaru (cześć sprzedawców, gdy oferuje niskie jednostkowe ceny, wymaga złożenia zamówienia hurtowego w ilości minimum 10 sztuk) oraz ceny (niektóre kategorie produktów sprzedawane są w zestawach – stąd w informacji podawany jest czasami zakres cenowy).


Po złożeniu zamówienia należy przejść do płatności – kupujący może wybrać między zwykłym przelewem bankowym lub zapłacić kartą debetową lub kredytową. Tradycyjny przelew będzie droższy i opóźni finalizację transakcji. Karta kredytowa lub debetowa jest szybszą i wygodniejszą opcją – zwrócić jednak należy uwagę na koszty przewalutowania w naszym banku oraz ewentualnych opłat za płatności internetowe. Jeśli zamierzamy być aktywnym kupującym na AliExpress, możemy rozważyć założenie konta walutowego i kupno dolarów lub euro w kantorach internetowych.

Po otrzymaniu potwierdzenia od sprzedawcy, przyjdzie nam czekać na przesyłkę. Drogę jaka zamówiony towar przebędzie, możemy obserwować na swoim koncie w AliExpress. Po otrzymaniu towaru możemy zakończyć transakcję i wystawić opinię sprzedawcy. Jeżeli przesyłka nie spełnia naszych wymagań, nie kończymy transakcji tylko wysyłamy wiadomość do sprzedającego z opisem problemu w języku angielskim.

Pamiętaj! Zakupy z AliExpress to według unijnego prawa import towaru z krajów trzecich. Jeśli wartość zamówionego przedmiotu przekroczy 150 euro będziemy musieli zapłacić cło. W przypadku podatku VAT, tylko towary wysłane nie w celach handlowych na zasadach C2C (czyli wysłane przez osobę fizyczną do nabywcy w Polsce, która też jest osobą fizyczną) do wartości rzeczywistej 45 euro są zwolnione z VAt-u. Większość towarów z AliExpress wysyłanych jest w paczkach z oznakowaniem wartości zadeklarowanej do 35 euro lub 50 USD i jako podarunek – nie oznacza to jednak, że przesyłkę nie może zatrzymać służba celna.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chiński ebay, chińskie allegro, co to takiego ?

Europejski magazyn Banggood.com

Teclast F5 Laptop 360° Rotating Touch Screen - recenzja po pół roku użytkowania cz. I

Cyber Monday na Aliexpress dla tych co przegapili Black Fryday

Europejskie magazyny TomTop.com - tania i szybka dostawa do Polski

Polskie magazyny GearBest.com