Bezpieczne zakupy przez internet - ogólne zasady dla płatności elektronicznych - część 1


     Zakupy przez internet, szczególnie dokonywane poza granicami Unii Europejskiej, niosą za sobą wiele zagrożeń. Oszustwa w handlu elektronicznym stanowią obawę, jak i realny problem wśród kupujących, co powoduje nieufność wobec takiej formy zakupów. 

  Przedstawimy kilka sugestii, które powinny pomóc w zmniejszeniu ryzyka i ułatwić zakupy dokonywane za
pośrednictwem zagranicznych portali i sklepów.

  Najważniejszym czynnikiem jest bezpieczna płatność z gwarancją zwrotu pieniędzy w przypadku nieotrzymania zamówionego produktu.
  Największe portale zakupowe oferują specjalne mechanizmy zabezpieczające kupującego przed nieuczciwymi sprzedawcami. W ofertach banków również znajdują się pewne formy zabezpieczeń, które ułatwiają odzyskanie pieniędzy w przypadku oszustwa.
  Niestety, procedury te są dość skomplikowane i nie zawsze zabezpieczają nas w 100%. W przypadku zamówienia i niedostarczenia przesyłki jesteśmy praktycznie pewni odzyskania środków pieniężnych, jednak jeśli odbierzemy przesyłkę i okaże się, że produkt jest uszkodzony lub niezgodny z opisem, sytuacja komplikuje się. Podobnie portale nie biorą na siebie odpowiedzialności, jeżeli przesyłka zostanie zatrzymana przez służby celne.
Jak uniknąć problemów z Izbą Celną opisywaliśmy w tym wpisie.

  Kolejne niebezpieczeństwo to próby przechwycenia naszych danych (w szczególności numery kart kredytowych) w celach przestępczych. Niestety, tutaj sytuacja jest taka sama, niezależnie czy robimy zakupy w polskim sklepie internetowym, czy chińskim. Najsłabszym ogniwem w całym procesie jest nasz komputer, który często nie jest odpowiednio zabezpieczony.
  Pamiętajmy !! Aktualny program antywirusowy oraz zapora firewall to minimalne zabezpieczenia jakie musimy posiadać przy dokonywaniu płatności w internecie. Nie zapominajmy również o aktualizacji przeglądarki internetowej oraz systemu operacyjnego.
  Bardzo ważne jest aby wybierać pewne i sprawdzone sklepy internetowe, które dysponują odpowiednimi narzędziami, które zabezpieczają transakcję internetową i znacznie utrudniają mozliwość przechwycenia danych.



 Takie zabezpieczenia to :

 Certyfikat Verisign - certyfikat opierający się na działaniu podpisu elektronicznego, szyfrując połączenie pomiędzy użytkownikiem a serwerem www. Komunikacja zabezpieczona jest protokołem SSL.



SSL (Secure Socket Layer) - protokół służący do bezpiecznej transmisji danych poprzez zaszyfrowany strumień stosujący algorytm asymetryczny(z kluczem publicznym) i symetrycznym.


3-D Secure (3-Domain Secure) to metoda autoryzacji zwiększająca bezpieczeństwo transakcji dokonywanych w Internecie. Autoryzacja odbywa się poprzez bezpieczny protokół przyjęty przez Visa International (Verified by Visa) i MasterCard (MasterCard SecureCode).

 HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) – zaszyfrowana protokołem SSL wersja standardowego protokołu komunikacyjnego http stosowanego w przeglądarkach internetowych dla stron www. Szyfrowanie protokołu http zapobiega przechwytywaniu i ewentualnemu zmienianiu przekazywanych danych.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chiński ebay, chińskie allegro, co to takiego ?

Europejski magazyn Banggood.com

Teclast F5 Laptop 360° Rotating Touch Screen - recenzja po pół roku użytkowania cz. I

Cyber Monday na Aliexpress dla tych co przegapili Black Fryday

Europejskie magazyny TomTop.com - tania i szybka dostawa do Polski

Polskie magazyny GearBest.com