Bezpieczne zakupy przez internet - ogólne zasady dla płatności elektronicznych - część 2

Dosłownie ,,klik” dzieli Cię od zakupy wymarzonej lalki rodem z chińskich filmów grozy? Zawsze chciałeś mieć ten przezabawny przedmiot, który dopełniłby wystrój Twojego wnętrza, ale dostępny jest tylko na niemieckim e-bayu? Znalazłeś okazję w rewelacyjnej cenie? Sprawdź jak można płacić tanio, szybko i bezpiecznie w sieci. Poznaj rodzaje płatności internetowych i wybierz tą, która będzie najbardziej odpowiednia.


Szeroki katalog płatności internetowych

Nie ważne, czy to sklep internetowy, witryna z dostępem do filmów on-line, czy serwis aukcyjny – płacenie przez internet wymaga pewnej rozwagi oraz zdrowego rozsądku. E-handel akceptuje dość szeroki rodzaj płatności elektronicznych, począwszy od płacenia SMS, po internetowe przelewy bankowe, systemy płatności typu PayPal na kartach kredytowych skończywszy. Poniżej prezentujemy opis poszczególnych sposobów płacenia za zakupy w sieci z uwzględnieniem ich plusów i minusów.


Za granicą – głównie karta kredytowa

Dokonywanie zakupów na rodzimych portalach nie wymaga zazwyczaj korzystania z karty kredytowej jako środka elektronicznych płatności. Większość sklepów, czy portali aukcyjnych umożliwia wykonywanie przelewów internetowych, płatności ratalnych, czy płacenia przy tzw. odbiorze. Sprawa komplikuje się, gdy chcemy zakupić towar zza granicy. W tym przypadku przelewy bankowe są zbyt kosztowne i mało efektywne. Aby dostać to, co chcemy z zagranicy najczęściej musimy wykorzystać do płatności kartę kredytową. Ta zapewnia szybką realizację płatności – wystarczy podać numer karty, datę jej ważności oraz numer CVV/CVC. Jeśli karta kredytowa nie posiada technologii autoryzacji z użyciem PIN-u – 3D Secure – warto jest pamiętać o kliku zasadach bezpieczeństwa:
  • Sprawdź czy podajesz dane karty na witrynie z adresem https://, a nie http://.
  • Możesz ustalić mniejszy dzienny limit płatności kartą kredytową – zwiększy to bezpieczeństwo na wypadek kradzieży danych lub zgubienia karty.
  • Aktualizuj przeglądarkę internetową.
  • Miej aktualny program antywirusowy z zaporą freweel.

Karty wirtualne – bezpieczniejsza alternatywa dla kredytowej

Dobrą alternatywą do płacenia w Internecie za zakupy może okazać się karta wirtualna lub przedpłacowa. Ich zasada działania zbliżona jest do kart pre-paid wykorzystywanych w telefonach komórkowych – można wydać tyle pieniędzy, ile znajduje się na jej rachunku. Jeśli zamierzamy dokonać zakupu w sieci – doładowujemy kartę odpowiednią kwotą tuż przed dokonaniem zakupu. Gdy nie użytkujemy karty saldo jej rachunku może wynosi 0 zł. Wówczas utrata lub kradzież danych z karty nie będzie dotkliwe dla jej posiadacza. Nie wszystkie jednak podmioty w e-handlu akceptują karty wirtualne.


Internetowe przelewy bankowe lub e-płatności

Jeżeli kupujemy na rodzimym rynku – sprawa płatności za towar nie jest zbyt skomplikowana i całkiem bezpieczna. W Polsce w e-przelewach pomiędzy sklepem, a bankiem uczestniczy pośrednik - integrator płatności, który posiada własne wysoko zaawansowane zabezpieczenia. Jedyne zagrożenie jakie może wyniknąć z tego typu płatności jest moment przekierowania z witryny sklepowej na stronę własnego banku.

W tym momencie powstaje niebezpieczeństwo tzw. Phishingu, czyli przekierowania do fałszywej strony ,,Twojego” banku celem przechwycenia Twojego loginu i hasła do konta osobistego. Dlatego ważne jest, aby sprawdzać adres strony banku i zwrócić uwagę czy w linku jest skrót ,,https://”. Jeżeli strona banku nie budzi zastrzeżeń logujemy się do serwisu transakcyjnego, sprawdzamy dane przelewu i akceptujemy płatność.

PayPal – szybko i bezpiecznie

Na zakończenie przeglądu elektronicznych płatności zostawiliśmy przysłowiową wisienkę na torcie – system PayPal. System wirtualnej płatności jest dość powszechny i akceptowalny na całym świecie. W celu dokonania płatności tym wirtualnym systemem należy założyć w serwisie konto. Takie konto można traktować jak wirtualny portfel – doładowywać go tylko przed dokonaniem zakupu w sieci.

PayPal jest bezpieczny – system nie wymaga podawania przy transakcjach numeru kart kredytowych, czy danych wykorzystywanych w przelewach bankowych. Pamiętaj tylko, aby sprawdzić czy połączenie podczas wykonywania przelewu PayPal jest szyfrowane.

Sprawdź 1 część poradnika Jak bezpiecznie kupować w sieci?


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Chiński ebay, chińskie allegro, co to takiego ?

Europejski magazyn Banggood.com

Cyber Monday na Aliexpress dla tych co przegapili Black Fryday

Teclast F5 Laptop 360° Rotating Touch Screen - recenzja po pół roku użytkowania cz. I

Europejskie magazyny TomTop.com - tania i szybka dostawa do Polski

Polskie magazyny GearBest.com